foto
Wojciech Leonowicz
Aktor

Rok i miejsce urodzenia: 1979, Lidzbark Warmiński

Wykształcenie: 2002, PWST w Krakowie

Biografia

Jako student pojawił się w inscenizacji „Nie-Boskiej komedii” (reż. K. Nazar), „Lunatykach II” (reż. K. Lupa), „Wiśniowym sadzie” (reż. R. Brzyk), „Wielebnych” (reż. J. Stuhr) w Starym Teatrze. Krakowską PWST ukończył w 2002 spektaklami dyplomowymi „Szewcy” (reż. J. Jarocki), „Oświadczyny” (reż. A. Mandat) oraz „Wesele. Sceny” (reż. J. Trela).

 

Współpracował z Grupą Rafała Kmity. Po studiach grał gościnnie w „Ca-stingu” (reż. M. Sobociński) w Teatrze im. A. Mickiewicza w Częstochowie. Występuje również w Teatrze STU i Teatrze Barakah.

Pracę w Bagateli rozpoczął w 2004 od roli Toma w „Szklanej menażerii” (reż. D. Starczewski). Swobodnie odnajduje się w kontrastowych gatunkach scenicznych; zagrał Hamleta, Józefa K., Raskolnikowa i Myszkina, a równocześnie wykorzystuje vis comica w „Testosteronie”, „Szalonych nożyczkach”, „Oknie na parlament” i „My w finale”, „Pokoju na godziny” czy „Płomieniu żądzy”.

 

Występuje w fabularnych i paradokumentalnych filmach i serialach telewizyjnych oraz produkcjach kinowych.

 

W 2008 wyróżniony przyznawaną młodym twórcom przez Związek Artystów Scen Polskich Nagrodą im. Leona Schillera za wybitne osiągnięcia w dziedzinie sztuki aktorskiej.

 

W 2011 uzyskał tytuł doktora sztuk teatralnych i pracuje jako adiunkt macierzystej uczelni.

 

Lubi święty spokój.

Premiery z udziałem
pt. 22/02/2019
Teatr Bagatela
point
czw. 25/10/2018
Teatr Bagatela
point
pt. 14/09/2018
Teatr Bagatela
point
wt. 27/03/2018
Teatr Bagatela
point
niedz. 11/02/2018
Teatr Bagatela
point
pt. 15/09/2017
Teatr Bagatela
point

Ten portal powstał dla każdego, kogo interesuje coś więcej, niż tylko efekt pracy artystów tworzących dane dzieło.

 

Stworzyliśmy go przede wszystkim po to, byście mogli przeczytać i usłyszeć głos twórców pracujących przy produkcjach teatralnych z całej Polski – od aktorki grającej pierwszoplanową rolę po inspicjentkę koordynującą pracę nad realizacją spektaklu i oświetleniowca, który czuwa nad grą świateł w przestawieniu.

 

 

Chcemy zaangażować uczestników i bezpośrednich świadków powstawania dzieła w relacjonowanie wydarzeń zza kulis, do których dotychczas mieli dostęp tylko nieliczni.

 

Dzięki opowieściom artystów będziemy mogli podejrzeć proces powstawania premiery oraz przyjrzeć się tajnikom ich pracy. Przybliżą nam oni proces produkcji spektaklu od pierwszej próby, aż po dzień premiery. Na portalu znajdą się również pierwsze recenzje widzów i dziennikarzy oraz refleksje artystów dotyczące zagranych przedstawień.