Teatr Bagatela
Marta Muller-Reczek
foto

Wykres i kamera, czyli regulamin i zwiastun

26/11/2017, Marta Muller - Koordynatorka

Giełda Teatralna od początku jawiła się jako projekt ciekawy i potrzebny. Ale w związku z tym, że 2017 r. to jej pierwsza edycja, jest też przedsięwzięciem bardzo wymagającym – regulamin tworzyłyśmy długo, starając się przewidzieć wszystkie możliwe pułapki, zagrożenia, czy szanse a i tak ciągle odczuwamy niedosyt, coś ciągle byśmy dopisywały i zmieniały. Nie wspominając, że całkiem niedawno siedząc w kolejce do dentysty rozrysowywałam sposób głosowania przez jury i tworzyłam dziwne wykresy, a kto mnie zna, wie, że matematyki czy statystyki nie znoszę tak bardzo, jak Krakowianie smogu…

 

Regulamin regulaminem, ale jak wiadomo język, powiedzmy, urzędowy i oficjalny, jest mało przyjazny i zrozumiały. Dlatego postanowiłyśmy wykorzystać miejsce, jakim jest nasz Teatr. A właściwie nie miejsce, tylko aktorkę (jakkolwiek by to nie brzmiało…). I tak oto, wchodzi Ona, cała na biało, kobieta z krwi i kości, „aktorzyca”, jak o Niej mówią, czyli Ania Rokita.

 

Profesjonalną aktorkę poznasz po tym, że nie mając pojęcia na co się pisze przygotowała zwiastun Konkursu Inicjatyw Teatralnych „Giełda Teatralna”, w którym opowiada w skrócie o idei Konkursu i jego zasadach, w kilkanaście minut. Bardzo surowe warunku, parę (nielicznych) dubli, niezawodny operator i fotograf, jakim jest Piotr Kubic i voilà! Zwiastun KIT GT 2017 z Anią Rokitą! Nabór zgłoszeń trwa!

 

 

Ten portal powstał dla każdego, kogo interesuje coś więcej, niż tylko efekt pracy artystów tworzących dane dzieło.

 

Stworzyliśmy go przede wszystkim po to, byście mogli przeczytać i usłyszeć głos twórców pracujących przy produkcjach teatralnych z całej Polski – od aktorki grającej pierwszoplanową rolę po inspicjentkę koordynującą pracę nad realizacją spektaklu i oświetleniowca, który czuwa nad grą świateł w przestawieniu.

 

 

Chcemy zaangażować uczestników i bezpośrednich świadków powstawania dzieła w relacjonowanie wydarzeń zza kulis, do których dotychczas mieli dostęp tylko nieliczni.

 

Dzięki opowieściom artystów będziemy mogli podejrzeć proces powstawania premiery oraz przyjrzeć się tajnikom ich pracy. Przybliżą nam oni proces produkcji spektaklu od pierwszej próby, aż po dzień premiery. Na portalu znajdą się również pierwsze recenzje widzów i dziennikarzy oraz refleksje artystów dotyczące zagranych przedstawień.