Teatr im. Stefana Żeromskiego
Magdalena Dąbrowska
foto

„Widnokrąg” zza kulis

06/01/2019, Magdalena Dąbrowska

Trwają próby do spektaklu „Widnokrąg” Wiesława Myśliwskiego w reżyserii Michała Kotańskiego. Spektakl angażujący niemal cały zespół aktorski Teatru im. S. Żeromskiego powstaje w ramach obchodów 140-lecia Teatru w Kielcach. Premiera odbędzie się 6 stycznia – dokładnie w dniu kiedy to 140 lat temu odbyło się pierwsze przedstawienie w gmachu kieleckiego Teatru („Dzwony kornewilskie” Roberta Planquette’a w wykonaniu trupy dramatycznej Józefa Teksla). Krótka fotorelacja z próby „Widnokręgu”:

 

    

Ten portal powstał dla każdego, kogo interesuje coś więcej, niż tylko efekt pracy artystów tworzących dane dzieło.

 

Stworzyliśmy go przede wszystkim po to, byście mogli przeczytać i usłyszeć głos twórców pracujących przy produkcjach teatralnych z całej Polski – od aktorki grającej pierwszoplanową rolę po inspicjentkę koordynującą pracę nad realizacją spektaklu i oświetleniowca, który czuwa nad grą świateł w przestawieniu.

 

 

Chcemy zaangażować uczestników i bezpośrednich świadków powstawania dzieła w relacjonowanie wydarzeń zza kulis, do których dotychczas mieli dostęp tylko nieliczni.

 

Dzięki opowieściom artystów będziemy mogli podejrzeć proces powstawania premiery oraz przyjrzeć się tajnikom ich pracy. Przybliżą nam oni proces produkcji spektaklu od pierwszej próby, aż po dzień premiery. Na portalu znajdą się również pierwsze recenzje widzów i dziennikarzy oraz refleksje artystów dotyczące zagranych przedstawień.