Teatr Odwrócony
Martyna Łyko
foto

U CÓREK KING KONGA ZA PIECEM, czyli reportaż zakulisowy z Teatru Odwróconego

07/07/2018, Martyna Łyko

 

 

Załączony film otwiera cykl ZA KULISAMI spektaklu Córki King Konga w Teatrze Odwróconym

z siedzibą przy ul. Sławkowskiej 14. 

 

Reportaż przygotowałyśmy razem z Patrycją Budzyk, by ukazać z jak wrażliwą i osobistą materią spotkaliśmy się

przy tej realizacji .

 

Jako pierwszy zdecydowałyśmy się opublikować fragment próby, w którym opisuję motywację jednej z postaci, spektaklowej Pani Greti – w tę rolę wcieliła się u nas Basia Kober.

 

Jej postać nie rezygnuje.  – tym akcentem chcę otworzyć rozmowę o spektaklu, w którym starość chwyta się czego może, by nie dać się zmieść pod dywan. 

 

Następne publikacje będą dotyczyły kolejno pozostałych postaci i realizatorów. W sumie tych krótkich i dłuższych materiałów będzie kilkanaście. Część z nich to stricte aktorskie przygotowania i fragmenty prób, ale znajdą się też osobiste wspomnienia i anegdoty z życia teatralnego Krakowa minionego stulecia.

 

 

Ten portal powstał dla każdego, kogo interesuje coś więcej, niż tylko efekt pracy artystów tworzących dane dzieło.

 

Stworzyliśmy go przede wszystkim po to, byście mogli przeczytać i usłyszeć głos twórców pracujących przy produkcjach teatralnych z całej Polski – od aktorki grającej pierwszoplanową rolę po inspicjentkę koordynującą pracę nad realizacją spektaklu i oświetleniowca, który czuwa nad grą świateł w przestawieniu.

 

 

Chcemy zaangażować uczestników i bezpośrednich świadków powstawania dzieła w relacjonowanie wydarzeń zza kulis, do których dotychczas mieli dostęp tylko nieliczni.

 

Dzięki opowieściom artystów będziemy mogli podejrzeć proces powstawania premiery oraz przyjrzeć się tajnikom ich pracy. Przybliżą nam oni proces produkcji spektaklu od pierwszej próby, aż po dzień premiery. Na portalu znajdą się również pierwsze recenzje widzów i dziennikarzy oraz refleksje artystów dotyczące zagranych przedstawień.