Teatr im. Stefana Żeromskiego
Magdalena Dąbrowska
foto

Próby do spektaklu „Psychoza”

27/04/2019, Magdalena Dąbrowska

27 kwietnia odbędzie się premiera spektaklu „Psychoza” Magdy Kupryjanowicz w reżyserii Tomasza Węgorzewskiego. Spektakl jest koprodukcją Teatru Żeromskiego z Nowym Teatrem z Warszawy. Podczas prób aktorzy nie tylko, analizują tekst, ale również oglądają filmy związane z tematyką spektaklu. Co ciekawe, na ten moment nie ma konkretnych postaci, tylko aktorzy grają role rozpisane na nich samych.

PSYCHOZA

Reżyseria: Tomasz Węgorzewski

Tekst, dramaturgia: Magda Kupryjanowicz

Scenografia i kostiumy: Dorota Nawrot

Asystentka scenografki: Zofia Janiszewska

Muzyka: Teoniki Rożynek

Reżyseria światła: Szymon Kluz

Obsada: Dagna Dywicka, Joanna Kasperek, Anna Kłos, Bartłomiej Cabaj, Andrzej Plata

 

Prawdziwym obłędem jest brak szaleństwa.

Emil Cioran „Upadek w czas”

 

W wielu mitologiach odnajdziemy stwierdzenie, że narodziny świata poprzedzało istnienie pierwotnej pustki. Grecy nazywali ją Chaosem – niestrukturyzowaną próżnią, z której wyłonili się pierwsi bogowie i porządek. Współcześnie jesteśmy skłonni uznawać mitologie za archaiczne sposoby objaśniania zjawisk psychicznych, a przesłania o Chaosie – za opis uniwersalnego, indywidualnego doświadczenia każdego człowieka, konfrontującego się z poczuciem pustki.

 

Spektakl bazuje na opisach ekstremalnych stanów psychicznego rozpadu – na autentycznych dziennikach psychotyków. Tropi powtarzające się w nich motywy oraz formy gatunkowe. Przenosząc je na scenę w postaci powiastki filozoficznej usiłuje oswoić lęk, jaki pojawia się w każdym z nas, gdy otaczający go świat jawi się jako niezrozumiały i zagrażający.

 

 

fot. Bartłomiej Górniak

Ten portal powstał dla każdego, kogo interesuje coś więcej, niż tylko efekt pracy artystów tworzących dane dzieło.

 

Stworzyliśmy go przede wszystkim po to, byście mogli przeczytać i usłyszeć głos twórców pracujących przy produkcjach teatralnych z całej Polski – od aktorki grającej pierwszoplanową rolę po inspicjentkę koordynującą pracę nad realizacją spektaklu i oświetleniowca, który czuwa nad grą świateł w przestawieniu.

 

 

Chcemy zaangażować uczestników i bezpośrednich świadków powstawania dzieła w relacjonowanie wydarzeń zza kulis, do których dotychczas mieli dostęp tylko nieliczni.

 

Dzięki opowieściom artystów będziemy mogli podejrzeć proces powstawania premiery oraz przyjrzeć się tajnikom ich pracy. Przybliżą nam oni proces produkcji spektaklu od pierwszej próby, aż po dzień premiery. Na portalu znajdą się również pierwsze recenzje widzów i dziennikarzy oraz refleksje artystów dotyczące zagranych przedstawień.