Teatr im. Stefana Żeromskiego
Magdalena Dąbrowska
foto

Próby do „≈[prawie równo]” od kulis. Relacja

16/03/2019, Magdalena Dąbrowska

 Realizacja spektaklu z zagranicznymi twórcami to nie lada wyzwanie, zarówno dla samych twórców jak i aktorów oraz pozostałych pracowników teatru. Reżyserka spektaklu „≈[prawie równo]”, Una Thorleifsdottir powtarzała:

„Lubię wyzwania i świetnie się przy tym bawię. Proces twórczy w miejscach gdzie pracują ludzie jest zawsze bardzo podobny. Owszem, pojawia się bariera językowa, ale na całym świecie ludzie tak naprawdę są bardzo do siebie podobni – mimo innej kultury, historii, czy właśnie języka.”

Podkreślała także, że 80 proc. komunikacji interpersonalnej tworzą elementy niewerbalne: ekspresja, intonacja, barwa głosu i mowa ciała. Intencje, emocje, uczucia jesteśmy w stanie zrozumieć, nawet gdy nie rozumiemy słów. Poza tym reżyserka uwielbia wyzwania, nie lubi zbytniej wygody przy pracy. Praca z Islandką, Uną Thorleifsdottir była bardzo ciekawym doświadczeniem. Reżyserka wiedziała czego chce, a zarys spektaklu przedstawiła już na pierwszej próbie. Spektakl „≈[prawie równo]” ma stawiać więcej pytań niż dawać odpowiedzi. Twórcy zapewniają publiczności maksimum rozrywki wartej każdej zainwestowanej złotówki, ponieważ o to właśnie chodzi reżyserce, aby współczynniki wartości rozrywkowej był jak największy. W przedstawieniu wykorzystano elementy popkultury, jakich nie było jeszcze w polskim teatrze, jak sprzedaż popcornu i loteria.

Relacja z prób:

 

        

 

 

 

 

 

Ten portal powstał dla każdego, kogo interesuje coś więcej, niż tylko efekt pracy artystów tworzących dane dzieło.

 

Stworzyliśmy go przede wszystkim po to, byście mogli przeczytać i usłyszeć głos twórców pracujących przy produkcjach teatralnych z całej Polski – od aktorki grającej pierwszoplanową rolę po inspicjentkę koordynującą pracę nad realizacją spektaklu i oświetleniowca, który czuwa nad grą świateł w przestawieniu.

 

 

Chcemy zaangażować uczestników i bezpośrednich świadków powstawania dzieła w relacjonowanie wydarzeń zza kulis, do których dotychczas mieli dostęp tylko nieliczni.

 

Dzięki opowieściom artystów będziemy mogli podejrzeć proces powstawania premiery oraz przyjrzeć się tajnikom ich pracy. Przybliżą nam oni proces produkcji spektaklu od pierwszej próby, aż po dzień premiery. Na portalu znajdą się również pierwsze recenzje widzów i dziennikarzy oraz refleksje artystów dotyczące zagranych przedstawień.