Teatr Bagatela
Marta Muller-Reczek
foto

O nękaniu Dysponentów Scen Krakowskich!

26/11/2017, Marta Muller - Koordynatorka

Regulamin trudno nawet uznać za początek naszej pracy. Czerwiec i lipiec to czas, kiedy tworzyłam listę tzw. Dysponentów Scen Krakowskich. Tu okazało się, że Teatrów w Krakowie jest więcej niż myślałam i że mam sporo do nadrobienia w 2018 r. Okazało się też, że czeka na nas sporo pułapek: trzeba było sprawdzić statusy danych placówek pod kątem regulaminu a dostęp do niektórych informacji nie zawsze był prosty. Lista teatrów miała około 90 pozycji, tyle samo maili wysłałyśmy i zostało nam tylko czekać na odpowiedź i mieć nadzieję, że reszta uwierzy w ten projekt tak samo mocno jak my…

 

Ale maile w lipcu okazały się niewystarczające, toteż ich druga tura została wysłana na początku września. Ale że nie należę do osób cierpliwych po tygodniu przystąpiłam do wykonywania telefonów, w trakcie których wyjaśniałam, prosiłam i przekonywałam. I znowu musiałam czekać… Prośby i tłumaczenia zamieniłam w październiku na klasyczne wiercenie dziury w brzuchu. Koniec końców udało się pozyskać 10 tzw. DS – bardzo wyrozumiałych i szczerze zaangażowanych w projekt, no i odważnych – to pierwsza edycja konkursu a udało nam się przekonać jedne z najlepszych scen krakowskich, więc radość i satysfakcja jest tym większa!

Ten portal powstał dla każdego, kogo interesuje coś więcej, niż tylko efekt pracy artystów tworzących dane dzieło.

 

Stworzyliśmy go przede wszystkim po to, byście mogli przeczytać i usłyszeć głos twórców pracujących przy produkcjach teatralnych z całej Polski – od aktorki grającej pierwszoplanową rolę po inspicjentkę koordynującą pracę nad realizacją spektaklu i oświetleniowca, który czuwa nad grą świateł w przestawieniu.

 

 

Chcemy zaangażować uczestników i bezpośrednich świadków powstawania dzieła w relacjonowanie wydarzeń zza kulis, do których dotychczas mieli dostęp tylko nieliczni.

 

Dzięki opowieściom artystów będziemy mogli podejrzeć proces powstawania premiery oraz przyjrzeć się tajnikom ich pracy. Przybliżą nam oni proces produkcji spektaklu od pierwszej próby, aż po dzień premiery. Na portalu znajdą się również pierwsze recenzje widzów i dziennikarzy oraz refleksje artystów dotyczące zagranych przedstawień.