Teatr Bagatela
Kamila Pieńkos
foto

Leżakowanie po latach.

14/11/2017, Kamila Pieńkos

Nasza ekipa kolorowych kredek odwiedziła ostatnio ponad 10 krakowskich przedszkoli z oddziałami integracyjnymi. Oprócz tego, że bawiliśmy się wspaniale i dzieciaki są boskie, była to dobra okazja do przypomnienia sobie własnego dzieciństwa i pierwszych bardzo poważnych spraw, czyli – kto obok kogo siedzi; że dziewczyny zadają się z dziewczynami, a chłopaki z chłopakami; że zupa, w której pływa zielone, jest ohydna; że słowo „zamawiam” i „palec pod budkę” są do załatwiania najważniejszych spraw i tak dalej, i tak dalej.

 

Przypomniało mi się, że jako dzieciak najbardziej nie lubiłam leżakowania. Postanowiłam więc nie tylko sama sprawdzić, czy dawna reakcja na czas odpoczynku w przedszkolu była odpowiednia, ale też udało mi się namówić do tego kolegów z pracy. Tak więc stało się to pewnego rodzaju regułą, że w każdym przedszkolu sprawdzaliśmy, czy dobrze się leżakuje. I gdybym miała po latach powiedzieć coś na ten temat, powiedziałabym jasno: Leżakowanie jest super! Wcale nie trzeba spać. Można gadać po cichu, zamknąć oczy i marzyć. Jedyny minus jest taki, że dużym kredkom strasznie jest ciasno na tych małych, krasnoludkowych łóżeczkach.

                                 

Ten portal powstał dla każdego, kogo interesuje coś więcej, niż tylko efekt pracy artystów tworzących dane dzieło.

 

Stworzyliśmy go przede wszystkim po to, byście mogli przeczytać i usłyszeć głos twórców pracujących przy produkcjach teatralnych z całej Polski – od aktorki grającej pierwszoplanową rolę po inspicjentkę koordynującą pracę nad realizacją spektaklu i oświetleniowca, który czuwa nad grą świateł w przestawieniu.

 

 

Chcemy zaangażować uczestników i bezpośrednich świadków powstawania dzieła w relacjonowanie wydarzeń zza kulis, do których dotychczas mieli dostęp tylko nieliczni.

 

Dzięki opowieściom artystów będziemy mogli podejrzeć proces powstawania premiery oraz przyjrzeć się tajnikom ich pracy. Przybliżą nam oni proces produkcji spektaklu od pierwszej próby, aż po dzień premiery. Na portalu znajdą się również pierwsze recenzje widzów i dziennikarzy oraz refleksje artystów dotyczące zagranych przedstawień.