Teatr Bagatela
Aneta Belcik
foto

Jak się zaczęła moja przygoda z Kredkami?

14/11/2017,

„Kto powiedział, że wszyscy mamy być tacy sami? Wtedy byłoby okropnie nudno! I tak właśnie robi się na podwórku, ale na szczęście pojawia się nowy kolega. Nie gra w kosza, nosi okulary i ma śmieszne imię Kornel. Ma też nieograniczoną wyobraźnię, pudełko kredek i ołówek. Dzięki niemu dopiero zaczyna się fajna zabawa!”

 

Spektakle dla dzieci to moja specjalność. Podobnie jak wszelkie inicjatywy z udziałem dzieci. Nie jestem w tym odosobniona. Moi koledzy z Teatru Bagatela, którym na codzień organizuję spektakle wyjazdowe, bardzo chętnie uczestniczą we wszelkich przedsięwzięciach dedykowanych milusińskim. Dlatego, gdy pojawiła się możliwość napisania wniosku do programu ogłoszonego przez Narodowe Centrum Kultury program Kultura – Interwencje 2017, zrobiłam to natychmiast! Z pomocą autorki, Martyny Lechman, powstał fantastyczny tekst „O czym marzą kredki”. Sztuka ta ma na celu uczyć najmłodszych odbiorców teatru, tj. przedszkolaki, że „inny=wyjątkowy”. Po otrzymaniu dotacji i zielonego światła na realizację pod skrzydłami Teatru Bagatela i z udziałem jego etatowych aktorów rozpoczęliśmy próby, pod czujnym okiem reżysera – Przemka Redkowskiego. 

 

Docelowo przedstawienie obejrzą dzieci z dwunastu krakowskich i podkrakowskich przedszkoli integracyjnych. Potem postaramy się również, aby wystawić go na Scenie na Sarego 7. 

 

#gotowiDoDziałania!

Ten portal powstał dla każdego, kogo interesuje coś więcej, niż tylko efekt pracy artystów tworzących dane dzieło.

 

Stworzyliśmy go przede wszystkim po to, byście mogli przeczytać i usłyszeć głos twórców pracujących przy produkcjach teatralnych z całej Polski – od aktorki grającej pierwszoplanową rolę po inspicjentkę koordynującą pracę nad realizacją spektaklu i oświetleniowca, który czuwa nad grą świateł w przestawieniu.

 

 

Chcemy zaangażować uczestników i bezpośrednich świadków powstawania dzieła w relacjonowanie wydarzeń zza kulis, do których dotychczas mieli dostęp tylko nieliczni.

 

Dzięki opowieściom artystów będziemy mogli podejrzeć proces powstawania premiery oraz przyjrzeć się tajnikom ich pracy. Przybliżą nam oni proces produkcji spektaklu od pierwszej próby, aż po dzień premiery. Na portalu znajdą się również pierwsze recenzje widzów i dziennikarzy oraz refleksje artystów dotyczące zagranych przedstawień.