Teatr Bagatela
Maciej Sajur
foto

Dzieci wiedzą wszystko.

14/11/2017,

W „O czym marzą kredki” gram dwie role: Jedną z nich jest rola Młodego – chłopaka z osiedlowego boiska, który pewnego dnia, razem ze swoimi podwórkowymi kolegami poznaje Kornela. Kornel nie pasuje do naszej grupy. Nie potrafi grać w koszykówkę, nie posiada „ksywy”, w skrócie: jest „inny” niż my. Z czasem okazuje się jednak, że właśnie ten nowy kolega odkrywa przede mną i moimi kompanami wspaniały świat, w którym wszystko jest możliwe. Wystarczy tylko jedno: nieograniczona wyobraźnia.

 

Za sprawą Kornela przechodzimy do zaczarowanego świata Kredek. I w ten oto magiczny sposób zamieniam się w Zieloną Kredkę – moją drugą rolę w spektaklu. Każdy z moich kompanów otrzymuje od Kornela inny kolor. Okazuje się, że poza grą w kosza, jest jeszcze nieskończona ilość możliwości na spędzanie wolnego czasu. Jedną z nich staje się dla nas gra w „O czym marzą kredki”. Kornel przekonuje nas do swojej zabawy. Każdy z nas – będąc tylko jednym kolorem – ma ograniczone możliwości, lecz razem jesteśmy w stanie stworzyć każdy obraz, jaki tylko wyobraźnia nam podpowie. Razem z Jagodą i Didżejem bawimy się doskonale i udaje nam się przekonać do tej gry Sokoła – „szefa” osiedla – tego, który od początku najbardziej był na „nie”.

 

Myślę, że to zdarzenie doskonale przypomina nam wszystkim, że ludzie różnią się od siebie: lubią różne rzeczy, mają różne marzenia, różne umiejętności, różne pasje, a jednak… We wzajemnej akceptacji, z połączenia tych różnic – może wyniknąć coś fascynującego. Świat, na jaki nie wpadłby nikt w pojedynkę. Tak więc. Mamy plan. Zamierzamy nauczyć Kornela grać w kosza i znaleźć mu odpowiednią „ksywę”, a on z kolei z pewnością podszkoli nas w rysowaniu.

Ten portal powstał dla każdego, kogo interesuje coś więcej, niż tylko efekt pracy artystów tworzących dane dzieło.

 

Stworzyliśmy go przede wszystkim po to, byście mogli przeczytać i usłyszeć głos twórców pracujących przy produkcjach teatralnych z całej Polski – od aktorki grającej pierwszoplanową rolę po inspicjentkę koordynującą pracę nad realizacją spektaklu i oświetleniowca, który czuwa nad grą świateł w przestawieniu.

 

 

Chcemy zaangażować uczestników i bezpośrednich świadków powstawania dzieła w relacjonowanie wydarzeń zza kulis, do których dotychczas mieli dostęp tylko nieliczni.

 

Dzięki opowieściom artystów będziemy mogli podejrzeć proces powstawania premiery oraz przyjrzeć się tajnikom ich pracy. Przybliżą nam oni proces produkcji spektaklu od pierwszej próby, aż po dzień premiery. Na portalu znajdą się również pierwsze recenzje widzów i dziennikarzy oraz refleksje artystów dotyczące zagranych przedstawień.