foto
Żyd
Teatr Bagatela, Kraków
Premiera: 27/03/2018
Reżyseria: .
Czas trwania spektaklu: .

Autor: Artur Pałyga

Teatr Bagatela w Krakowie, Scena na Sarego 7

Premiera: 27.03.2018

Reżyser: Andrzej Błażewicz

Opis premiery

Polacy kochają Żydów. Wzruszają Polaków żydowskie historie, porywają do tańca żydowskie melodie, do łez bawią żydowskie dowcipy i skecze. Szmoncesy łykamy pasjami. Porywa nas żydowski folklor. (…) Żyd umęczony przez Rzymian jest niemal naszym narodowym symbolem. Nie ma tematu, o którym Polacy będą dyskutować chętniej niż o Żydach. Nie ma tematu, na którym tak wielu Polaków tak dobrze się zna jak na Żydach. (…) A jednak kiedy, jak nauczyciele – bohaterowie sztuki Żyd – mamy stanąć z nimi twarzą twarz, oko w oko, okazuje się, że tak wielu rzeczy wciąż nie wiemy. (…) O czym rozmawiać z Żydem? O czym nie rozmawiać? Czy jest coś, o czym powinniśmy wiedzieć? Coś, o czym on wie? A może nie wie? Czy ktoś coś ukrywa? Dlaczego Żyd przyjeżdża? I kim właściwie jest Żyd? Można powiedzieć, że judaizm jest naszą narodową pasją. Najpopularniejszą polską gazetę nazywamy tu „Koszerną”Najświetniejsze radio nosi imię kobiety żydowskiego pochodzenia. /Artur Pałyga/

 

Spektakl bierze udział w 24. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

 

Autor: Artur Pałyga

 

WIĘCEJ O SPEKTAKLU>

Piszą dla nas
person
Dramaturg
person
Fotograf/ filmowiec/ publicysta
person
Inspicjentka/ suflerka
Zespół tworzący premierę
person
Dramaturg
person
Scenografka
person
Inspicjentka/ suflerka
person
Fotograf/ filmowiec/ publicysta

Brak wpisów

Brak wpisów

Ten portal powstał dla każdego, kogo interesuje coś więcej, niż tylko efekt pracy artystów tworzących dane dzieło.

 

Stworzyliśmy go przede wszystkim po to, byście mogli przeczytać i usłyszeć głos twórców pracujących przy produkcjach teatralnych z całej Polski – od aktorki grającej pierwszoplanową rolę po inspicjentkę koordynującą pracę nad realizacją spektaklu i oświetleniowca, który czuwa nad grą świateł w przestawieniu.

 

 

Chcemy zaangażować uczestników i bezpośrednich świadków powstawania dzieła w relacjonowanie wydarzeń zza kulis, do których dotychczas mieli dostęp tylko nieliczni.

 

Dzięki opowieściom artystów będziemy mogli podejrzeć proces powstawania premiery oraz przyjrzeć się tajnikom ich pracy. Przybliżą nam oni proces produkcji spektaklu od pierwszej próby, aż po dzień premiery. Na portalu znajdą się również pierwsze recenzje widzów i dziennikarzy oraz refleksje artystów dotyczące zagranych przedstawień.