foto
Kłamstwo… o miłości
Teatr Bagatela, Kraków
Premiera: 11/02/2018
Reżyseria: Henryk Jacek Schoen
Czas trwania spektaklu: 100 min.

Autor: Florian Zeller

Teatr Bagatela w Krakowie, Duża Scena, Karmelicka 6

Gala premierowa: 11.02.2018

Reżyser: Henryk Jacek Schoen

Opis premiery

Zdrady są w związku dusz wiernych nieznane – pisał Szekspir. Ale przecież ciało nie dusza, prawda? Więc romans pozamałżeński nie będzie zdradą, jeśli wciąż kochamy swoją drugą połowę? Czy będzie? I przyznawać się do niego? Może lepiej nie? Zwłaszcza gdy romansujemy z żoną/mężem przyjaciela/przyjaciółki?

Zdradzający i zdradzani bohaterowie Prawdy Floriana Zellera powracają w równie błyskotliwym „Kłamstwie”. Powikłane wzajemnie romanse dwóch zaprzyjaźnionych małżeństw zostały przez krytyków i publiczność przyjęte równie entuzjastycznie. Inteligentne połączenie komizmu i refleksji to wciąż dobra recepta na udaną komedię.

 

O AUTORZE

 

Florian Zeller, uznany za jeden z najgorętszych talentów literackich we Francji, urodził się w 1979 w Paryżu. Mimo młodego wieku jest wielokrotnie nagradzanym pisarzem i dramaturgiem, którego dzieła tłumaczone są na kilkanaście języków.

Debiutował w wieku 22 lat wyróżnioną Prix de la Fondation Hachette powieścią „Neiges artificielles”, zawierającą szereg refleksji na temat życia, śmierci i miłości, przeplecionych epigrafami z Nietzschego, Michaux, Rimbauda, a nawet Herodota, oraz motywy autoironiczne. Wkrótce macierzysta uczelnia, L’Institut d’études politiques de Paris (Sciences Po), zaprosiła go do prowadzenia wykładów z literatury.

W 2003 opublikował drugą powieść opowiadającą o złożoności romantycznych uczuć, „Les Amants du n’importe quoi”, za którą otrzymał Prix Prince Pierre de Monaco, ale popularność przyniosła mu wydana rok później „La Fascination du pire”, którą zdobył Prix Interallié. Książka, analizująca na przykładzie relacji pomiędzy Zachodem a Islamem różnice międzykulturowe, wpływ religii oraz możliwość tolerancji, wzbudziła sporo kontrowersji. Kolejne powieści, mniej od poprzednich nasycony seksualnością i intelektualizmem „Julien Parme” (2006) o włóczędze nastolatka – mitomana i uciekiniera, oraz „La Jouissance” (2012), ugruntowały jego pozycję jako przedstawiciela postmodernizmu. Od 2012 zasiada w jury literackiej Prix Roger-Nimier.

 

Tłumaczenie: Barbara Grzegorzewska

 

WIĘCEJ O AUTORZE I SPEKTAKLU >

Piszą dla nas
person
fotograf/ filmowiec/ publicysta
Zespół tworzący premierę
person
Aktorka
person
Aktorka/ Asystentka reżysera
person
Scenografka
person
Reżyser świateł
person
Inspicjentka/ suflerka
person
Inspicjentka/ suflerka
person
Fotograf/ filmowiec

Brak wpisów

Ten portal powstał dla każdego, kogo interesuje coś więcej, niż tylko efekt pracy artystów tworzących dane dzieło.

 

Stworzyliśmy go przede wszystkim po to, byście mogli przeczytać i usłyszeć głos twórców pracujących przy produkcjach teatralnych z całej Polski – od aktorki grającej pierwszoplanową rolę po inspicjentkę koordynującą pracę nad realizacją spektaklu i oświetleniowca, który czuwa nad grą świateł w przestawieniu.

 

 

Chcemy zaangażować uczestników i bezpośrednich świadków powstawania dzieła w relacjonowanie wydarzeń zza kulis, do których dotychczas mieli dostęp tylko nieliczni.

 

Dzięki opowieściom artystów będziemy mogli podejrzeć proces powstawania premiery oraz przyjrzeć się tajnikom ich pracy. Przybliżą nam oni proces produkcji spektaklu od pierwszej próby, aż po dzień premiery. Na portalu znajdą się również pierwsze recenzje widzów i dziennikarzy oraz refleksje artystów dotyczące zagranych przedstawień.