foto
Córki King Konga
Teatr Odwrócony, Kraków
Premiera: 07/07/2018
Reżyseria: .
Czas trwania spektaklu: .

Autor: Theresia Walser

Teatr Odwrócony w Krakowie, Sławkowska 14

Premiera: 7 i 8.07.2018

Reżyserka: Martyna Łyko

Opis premiery

„Córki King Konga” Theresii Walser to brutalna opowieść o samotności ujęta w zmiękczający filtr pamięci.
To spektakl laboratorium, w którym konfrontujemy się ze starością. Przyglądamy się sobie nawzajem bez scenicznego makijażu. Okazja jest wyjątkowa, bo …na urodziny Pani Tormann do domu starców w Duisburgu nad Renem… zaproszeni zostali aktorzy seniorzy. Spadkobiercy twórczości Jarockiego i Kantora zdecydowali się jeszcze raz wejść na scenę.
Córki King Konga prezentowane na scenie Teatru Odwróconego to ukłon w stronę wielkich mistrzów, to wspomnienie artystycznego Krakowa, to ciekawość dawnych technik aktorskich, głód anegdot zakulisowych – spektakl ten to Projekt Pamięć. Testujemy, wystawiamy starość na próbę, przyglądamy się pamięci, wzmacniamy więzi, patrzymy w oczy śmierci i gonimy za miłością.

Martyna Łyko

 

 

No se puede vivir sin amar – niemożliwe jest żyć bez miłości

Dwadzieścia dziewięć chmur. Kiedy człowiek ma dwadzieścia dziewięć lat rozpoczyna trzydziesty rok życia. A on ma dwadzieścia dziewięć lat. I teraz w końcu, poznał uciążliwy ciężar tej wiedzy (która mogła była przyjść do niego, gdy miał dwadzieścia dwa lata, ale nie przyszła, która powinna była przyjść do niego, gdy miał dwadzieścia pięć lat, ale też jakoś nie przyszła, tej wiedzy kojarzonej dotąd tylko z ludźmi stojącymi na progu śmierci): ze nie można być wiecznie młodym, ze właściwie w mgnieniu oka nie jest się już młodym. Bo za niecałe cztery lata, które płyną tak szybko, ze dzisiejszy papieros wydaje się wczorajszym, będzie miał trzydzieści trzy, za dalszych siedem, czterdzieści lat; za dalszych czterdzieści siedem, ponad osiemdziesiąt lat. Sześćdziesiąt siedem lat wydaje się pocieszająco długim okresem życia, ale wtedy będzie miał prawie sto lat. (…) Bezskuteczna wydawała się dalsza walka z tymi myślami, niech sobie lepiej robią, co chcą. Przynajmniej pozwolą mu nie myśleć jakiś czas o miłości, nawet jeśli w końcu znowu go do niej zaprowadzą./ Malcolm Lowry, „Pod Wulkanem” – przywołane z pamięci aktorki Dominiki Stec.

 

Spektakl zrealizowany w ramach Konkursu Inicjatyw Teatralnych „Giełda Teatralna” powołanego z inicjatywy Andrzeja Kuliga – Zastępcy Prezydenta Miasta Krakowa ds. Polityki Społecznej, Kultury i Promocji Miasta.

 

Piszą dla nas
person
Reżyserka
Zespół tworzący premierę
person
Aktorka
person
Aktorka
person
Aktorka
person
Reżyserka
person
Scenografka
person
Kompozytor
person
Choreograf
person
Opieka techniczna

Ten portal powstał dla każdego, kogo interesuje coś więcej, niż tylko efekt pracy artystów tworzących dane dzieło.

 

Stworzyliśmy go przede wszystkim po to, byście mogli przeczytać i usłyszeć głos twórców pracujących przy produkcjach teatralnych z całej Polski – od aktorki grającej pierwszoplanową rolę po inspicjentkę koordynującą pracę nad realizacją spektaklu i oświetleniowca, który czuwa nad grą świateł w przestawieniu.

 

 

Chcemy zaangażować uczestników i bezpośrednich świadków powstawania dzieła w relacjonowanie wydarzeń zza kulis, do których dotychczas mieli dostęp tylko nieliczni.

 

Dzięki opowieściom artystów będziemy mogli podejrzeć proces powstawania premiery oraz przyjrzeć się tajnikom ich pracy. Przybliżą nam oni proces produkcji spektaklu od pierwszej próby, aż po dzień premiery. Na portalu znajdą się również pierwsze recenzje widzów i dziennikarzy oraz refleksje artystów dotyczące zagranych przedstawień.