foto
Akademia Pana Kleksa
Teatr Nowy Proxima, Kraków
Premiera: 08/09/2018
Reżyseria: Piotr Sieklucki
Czas trwania spektaklu: .

Autor: Jan Brzechwa

Teatr Nowy Proxima w Krakowie

Premiera: 8.09.2018

Reżyser: Piotr Sieklucki

Opis premiery

Sceniczna adaptacja znakomitej powieści dla dzieci autorstwa Jana Brzechy, to opowieść o niezwykłeych przygodach Adasia Niezgódki w szkole Pana Kleksa. Spektakl jest  wędrówką po krainie magii i dziecięcej wyobraźni; po zakamarkach marzeń i wyobrażeń na temat świata i edukacji.  Szkoła Amborożego Kleksa otwiera nowe przestrzenie kreatywności, pozwala na poszerzanie swoich horyzontów.

Tematem powieści są przygody chłopców, których wychowuje i uczy pan Kleks. Nauka w Akademii  jest pewnego rodzaju zabawą, w trakcie której chłopcy u mogą przyswajać nową wiedzę. Profesor uczy chłopców także odpowiedzialności nie tylko za siebie, ale i za świat, w którym przyszło im żyć.

Cała siedziba Teatru Nowego Proxima zamienia się w magiczną „Akademię Pana Kleksa”, która mieści się na samym końcu ulicy Czekoladowej, w ogromnym budynku. Akademia jak Teatr zajmuje duży trzypiętrowy gmach z czerwonej cegły. Na parterze budynku mieszczą się pracownie szkolne, zaś piętro pełni rolę internatu dla chłopców z ogromną wspólną sypialnią, wymyślnymi łazienkami oraz kuchnią i jadalnią. Drugie piętro w całości należy do Pana Kleksa.

W roli Pana Kleksa wystąpi znany krakowski aktor Tomasz Schimscheiner, Jacek Strama oraz absolwenci szkół teatralnych, akrobaci i piosenkarze.

W spektaklu na nowo zabrzmią  znane kompozycje Andrzeja Korzyńskiego; a aktorzy w różnych wcieleniach śpiewają doskonale znane piosenki, jak m.in. „Kaczka dziwaczka”, „Leń”, „Dzik jest dziki” „Meluzyna” czy „Księżyc raz odwiedził staw”.

 

Spektakl zrealizowany przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Gminy Miejskiej Kraków.

 

WIĘCEJ O SPEKTAKLU>

Piszą dla nas
Zespół tworzący premierę

Brak wpisów

Brak wpisów

Ten portal powstał dla każdego, kogo interesuje coś więcej, niż tylko efekt pracy artystów tworzących dane dzieło.

 

Stworzyliśmy go przede wszystkim po to, byście mogli przeczytać i usłyszeć głos twórców pracujących przy produkcjach teatralnych z całej Polski – od aktorki grającej pierwszoplanową rolę po inspicjentkę koordynującą pracę nad realizacją spektaklu i oświetleniowca, który czuwa nad grą świateł w przestawieniu.

 

 

Chcemy zaangażować uczestników i bezpośrednich świadków powstawania dzieła w relacjonowanie wydarzeń zza kulis, do których dotychczas mieli dostęp tylko nieliczni.

 

Dzięki opowieściom artystów będziemy mogli podejrzeć proces powstawania premiery oraz przyjrzeć się tajnikom ich pracy. Przybliżą nam oni proces produkcji spektaklu od pierwszej próby, aż po dzień premiery. Na portalu znajdą się również pierwsze recenzje widzów i dziennikarzy oraz refleksje artystów dotyczące zagranych przedstawień.