foto
Rok 1978, czyli Polacy w Kosmosie. Rekonstrukcja
Teatr Bagatela, Kraków
Premiera: 07/07/2018
Reżyseria: .
Czas trwania spektaklu: .

Teatr Bagatela w Krakowie, Scena na Sarego 7

Premiera: 07.07.2018

Reżyseria: Dariusz Starczewski

Opis premiery

Jak co roku na początku wakacji Teatr Bagatela zaprasza na Scenę na Sarego 7 młodzież chcącą wziąć udział w tworzeniu od podstaw teatralnego przedstawienia. Warsztaty „Lato w Teatrze Bagatela 2018” odbędą się między 25 czerwca a 8 lipca. Ich zakończeniem będzie pokaz spektaklu  „Rok 1978, czyli Polacy w Kosmosie. Rekonstrukcja”.

Jest rok 1978. Rok lotu w kosmos pierwszego polskiego astronauty, rok piłkarskich mistrzostw świata w Argentynie, rok zdobycia Mount Everestu przez Wandę Rutkiewicz, rok wyboru Polaka na papieża, rok pierwszego bliskiego spotkania trzeciego stopnia z UFO zarejestrowanego w Polsce. Ale to będzie tylko tło naszej opowieści. Interesuje nas zupełnie inna historia, mniej znana, bo fikcyjna.

Oto po sukcesie pierwszej części Star Wars prezes Komitetu ds. Radia i Telewizji Maciej Szczepański wpada na pomysł, by delegacja polskiej telewizji, organizacji partyjnych i młodzieżowych pojechała do producentów z Hollywood, żeby lobbować na rzecz superprodukcji pod tytułem Polish Wars, wielkiego fresku historycznego o naszych zrywach narodowowyzwoleńczych. Delegacja pieczołowicie przygotowuje się do tej misji, a potem leci za ocean i walczy o wizerunek kraju, o zainteresowanie mediów, aktorów, rekinów finansowych. Po drodze odwiedza oczywiście naszych piłkarzy („orły Górskiego”) w Argentynie.

Opowiemy o zderzeniu dwóch światów: PRL późnego Gierka i Ameryki ery disco.

Zrekonstruujemy dwie rzeczywistości, przyjrzymy się obyczajom tamtej epoki, zastanowimy się, jak jedno społeczeństwo rozumiało drugie, jak kapitalizm przeglądał się w socjalizmie. Z jednej strony będzie to przypomnienie barwnego skontrastowanego świata, z drugiej – lekcja historii najnowszej.

 

RELACJE Z WARSZTATÓW>

Zespół tworzący premierę
person
Choreografia
person
Wymowa
person
Reżyseria świateł
person
Asystentura
person
Fotograf/ filmowiec

Ten portal powstał dla każdego, kogo interesuje coś więcej, niż tylko efekt pracy artystów tworzących dane dzieło.

 

Stworzyliśmy go przede wszystkim po to, byście mogli przeczytać i usłyszeć głos twórców pracujących przy produkcjach teatralnych z całej Polski – od aktorki grającej pierwszoplanową rolę po inspicjentkę koordynującą pracę nad realizacją spektaklu i oświetleniowca, który czuwa nad grą świateł w przestawieniu.

 

 

Chcemy zaangażować uczestników i bezpośrednich świadków powstawania dzieła w relacjonowanie wydarzeń zza kulis, do których dotychczas mieli dostęp tylko nieliczni.

 

Dzięki opowieściom artystów będziemy mogli podejrzeć proces powstawania premiery oraz przyjrzeć się tajnikom ich pracy. Przybliżą nam oni proces produkcji spektaklu od pierwszej próby, aż po dzień premiery. Na portalu znajdą się również pierwsze recenzje widzów i dziennikarzy oraz refleksje artystów dotyczące zagranych przedstawień.