foto
Ożywianie snu
Teatr Nowy Proxima, Kraków
Premiera: 06/10/2018
Reżyseria: .
Czas trwania spektaklu: .

Autor: Zbigniew Herbert

Teatr Nowy Proxima w Krakowie

Premiera: 6.10.2018

Reżyser: Prince Negatif

Opis premiery

Projekt w ramach 8. edycji Krakowskiej Nocy Poezji

 

Performatywny spektakl poetycki inspirowany wierszami Herberta “Struna światła” i koncert.

W tę noc Teatr Nowy zamieni się w osobliwą galerię przestrzennych instalacji autorstwa Łukasza Błażejewskiego (pseudonim artystyczny Prince Negatif) – scenografa teatralnego, performera i malarza. Częścią instalacji będą martwe posągi tworzone przez żywych artystów różnego pokolenia.  Zadaniem artystów będzie nietypowa prezentacja kilkunastu wierszy Zbigniewa Herberta w rytmie muzyki tworzonej na żywo przez zespół Koakofonikt.

Hipnotyzująca muzyka i poezja Herberta mają za zadanie wprowadzić widza w nietypowy nastrój świata snu i jawy.   Każdy z uczestników, zachęcony będzie do przyjścia na spektakl ze śpiworem i w ostatniej części oddając się w rytm muzyki i szeptanej poezji Zbigniewa Herberta będzie mógł poddać się nastrojowi i kontemplacji.

Struna światła (1956) to stosunkowo późny debiut Herberta, w którym staje on w obronie tego co sam nazywa “cząstką irracjonalną w człowieku” i opowiada się po stronie poznania zmysłowego, zwłaszcza za pomocą jego ulubionych zmysłów, dotyku i wzroku, a przeciw poznaniu wyłącznie intelektualnemu. Wizualne interpretacje zawarte w małych scenkach, powtarzalnych sekwencjach, przestrzennych obrazach, mają uruchomić wyobraźnie odbiorców, zainspirować i zachęcić do ponownego spojrzenia na poezję Herberta.

 

WIĘCEJ O SPEKTAKLU>

Zespół tworzący premierę
person
Aktorka
person
Zespół KakofoNIKT
person
Zespół KakofoNIKT
person
Zespół KakofoNIKT

Ten portal powstał dla każdego, kogo interesuje coś więcej, niż tylko efekt pracy artystów tworzących dane dzieło.

 

Stworzyliśmy go przede wszystkim po to, byście mogli przeczytać i usłyszeć głos twórców pracujących przy produkcjach teatralnych z całej Polski – od aktorki grającej pierwszoplanową rolę po inspicjentkę koordynującą pracę nad realizacją spektaklu i oświetleniowca, który czuwa nad grą świateł w przestawieniu.

 

 

Chcemy zaangażować uczestników i bezpośrednich świadków powstawania dzieła w relacjonowanie wydarzeń zza kulis, do których dotychczas mieli dostęp tylko nieliczni.

 

Dzięki opowieściom artystów będziemy mogli podejrzeć proces powstawania premiery oraz przyjrzeć się tajnikom ich pracy. Przybliżą nam oni proces produkcji spektaklu od pierwszej próby, aż po dzień premiery. Na portalu znajdą się również pierwsze recenzje widzów i dziennikarzy oraz refleksje artystów dotyczące zagranych przedstawień.