foto
Mała Syrenka
Teatr Nowy Proxima, Kraków
Premiera: 11/11/2018
Reżyseria: .
Czas trwania spektaklu: .

Autor: Paweł Sablik

Teatr Nowy Proxima w Krakowie

Premiera: 11.11.2018

Reżyser: Andrzej Błażewicz

Opis premiery
Główna bohaterka „Małej syrenki” Hansa Christiana Andersena w adaptacji Pawła Sablika jest nastolatką pod opieką Babci Syreny. Lubi spędzać czas oglądając w Internecie filmiki na YouTube, przeglądać Instagram i Facebook, swipować na Tinderze w poszukiwaniu przyjaciół lub ewentualnej pierwszej miłości, próbuje nawet nagrywać swojego własnego video-bloga.
 
Spotykamy ją w dniu 15 urodzin, w którym ma po raz pierwszy wypłynąć z głębin na ląd w celu spojrzenia na świat zewnętrzny. Tymczasem wyczekiwany ląd i rzeczywistość bez pośrednictwa ekranów komputera i smartfona okazuje się wyzwaniem trudnym i pełnym obaw dla małej Syrenki.
 
Głównymi tematami spektaklu jest samotność młodego człowieka na etapie wchodzenia w dorosłość, w procesie zdobywania samoświadomości. Konfrontacja z rzeczywistością, dorosłością jest momentem trudnym i często traumatycznym.
Odnalezienie się w labiryncie własnego ja i w konfrontacji wobec świata jest podróżą, do której chcemy zaprosić młodego widza wraz z jego rodzicem/opiekunem. Z mrocznego świata Andersena pragniemy wyłowić światło, za którym podążać może młody człowiek – proste aczkolwiek czyste przesłanie o podążaniu za swoimi marzeniami własnymi drogami, a nie czyimiś oczekiwaniami do których „należy” się dostosować podążając na skróty zamiast włożyć wysiłek w wytaczaniu własnych dróg.
 
WIĘCEJ O SPEKTAKLU>
Zespół tworzący premierę

Ten portal powstał dla każdego, kogo interesuje coś więcej, niż tylko efekt pracy artystów tworzących dane dzieło.

 

Stworzyliśmy go przede wszystkim po to, byście mogli przeczytać i usłyszeć głos twórców pracujących przy produkcjach teatralnych z całej Polski – od aktorki grającej pierwszoplanową rolę po inspicjentkę koordynującą pracę nad realizacją spektaklu i oświetleniowca, który czuwa nad grą świateł w przestawieniu.

 

 

Chcemy zaangażować uczestników i bezpośrednich świadków powstawania dzieła w relacjonowanie wydarzeń zza kulis, do których dotychczas mieli dostęp tylko nieliczni.

 

Dzięki opowieściom artystów będziemy mogli podejrzeć proces powstawania premiery oraz przyjrzeć się tajnikom ich pracy. Przybliżą nam oni proces produkcji spektaklu od pierwszej próby, aż po dzień premiery. Na portalu znajdą się również pierwsze recenzje widzów i dziennikarzy oraz refleksje artystów dotyczące zagranych przedstawień.